Chcesz się podzielić częścią tego wyjazdu z bliskimi albo zabrać coś ze sobą na pamiątkę?
Mamy do zaoferowania rożnego typu upominki z gliny, szkła, magnesy, breloki, obrazy, czotki, ikony, książki, świece… wszystko czego tylko dusza zapragnie.
Przyjmujemy indywidualne zamówienia na czotki w dowolnym kolorze i o dowolnej ilości węzełków.
Oferujemy również Sól krymską
z nad Morza Czarnego
Krymska sól z nad morza czarnego jest wspaniałym, w 100% naturalnym, środkiem, który posiada wyjątkowe właściwości lecznicze, antysceptyczne i absorbujące. Już Awicenna korzystał z soli jako naturalnego absorbenta, który wyciągał choroby i zła energię.
Bogaty skład: 64 elementy, z których 58 jest wspólnych z naszym organizmem. (wapń magnez, potas, glin, jod brom, złoto, kadm i związki siarki) które występują w soli w wysokim stężeniu pozwalają oczyścić organizm z toksyn.
Sól ponadto leczy procesy zapalne, poprawia pracę krwioobiegu, obniża ciśnienie krwi, atywnie uczestniczy w procesach regeneracji i odmładzających. Zapewnia relaks i odprężenie.
Reguluje przemianę materii. Likwiduje ból, obrzęki i napięcie mięśni, rwę kulszowa, fibromialgialę, łagodzi bóle reumatyczne kręgosłupa i stawów, usuwa napięcie psychoemocjonalne. Uspokaja przy migrenowych bólach głowy i nerwicach. Likwiduje bezsenność i stres. Pomaga przy problemach pochodzenia nerwowego i w depresjach.
Sól to rodzinny lekarz.
Sól jest znana od tysiącleci. Chętnie wykorzystuje się ją m.in. w medycynie. Surowiec ten ma bowiem szczególne prozdrowotne właściwości, stąd rosnąca popularność zabiegów z użyciem soli. Do najczęstszych z nich należą opatrunki, kąpiele, gorące okłady, płukanki oraz inhalacje.
Leczenie z zastosowaniem soli to tzw. haloterapia – metoda polega na wykorzystaniu soli w różnych postaciach. Działa w sposób naturalny, w zgodzie z organizmem, stopniowo go wzmacniając. Opiera się na wspomaganiu naturalnych mechanizmów obronnych i naturalnym stymulowaniu organizmu do walki z chorobą.
Osiągane efekty nie pojawiają się natychmiast, lecz stopniowo – są jednak trwalsze, bez ryzyka pojawienia się skutków ubocznych.
Opatrunki (okłady) z soli
Gdy nadciąga fala przeziębień, katarów, łamania w stawach z pomocą przychodzą nam okłady z soli w formie opatrunku.
Opatrunki z soli mają dość silne działanie.
Muszą to być opatrunki – bandaże, które przepuszczają powietrze.
Mogą być lniane lub bawełniane tkaniny, ręczniki złożone w 4 warstwy, a gaza w 8 warstw. Muszą być przewiewne.
Jak przygotować odpowiedni roztwór solny?
Roztwór soli z wodą może mieć maksymalnie 10% stężenia. Większe stężenie może powodować szereg powikłań, jak bóle i inne dolegliwości.
Ogólnie przyjęte jest:
- 2 łyżeczki soli na szklankę wody (250 ml). Roztwór taki ma około 8% i jest bezpieczny do stosowania u dzieci.
- 2 łyżeczki soli na 200 ml, to roztwór 10%, do stosowania u dorosłych.
Okłady z roztworu soli mają bardzo dobre właściwości wchłaniania płynów, które są gromadzone w ciele człowieka, czyli pochłaniają toksyny i likwidują zatory. Dlatego tak ważne jest przy ich przygotowaniu, aby materiał przepuszczał powietrze.
Jak robimy okłady z soli?
W tym celu przygotowujemy gazę, którą składamy parokrotnie, tak żeby przepuszczała powietrze.
Roztwór soli przygotowujemy z dobrej jakości soli (aby miała dużo minerałów) i ciepłej wody (niekoniecznie destylowana), temperatura wody około 60 stopni C.
Następnie opatrunek moczymy w roztworze soli, lekko wykręcamy i przykładamy na czystą, wcześniej umytą skórę (bolące miejsce). Musi być średnio wilgotny.
Tak przygotowany okład utrzymujemy około 10-15 godzin.
Po zdjęciu okładu zmyć sól z ciała.
Opatrunek taki działa stopniowo. Nie powinno się nic umieszczać na takim opatrunku, można go jedynie przybandażować do ciała.
Przy bólach głowy i katarze, nakładamy tak przyrządzony opatrunek na czoło i tył głowy, na całą noc. Wielu osobom od razu pomoże.
Przy grypie należy zrobić taki opatrunek równocześnie na czoło i na szyję. Można też na plecy. Najlepiej zostawić na całą noc.
Opatrunki takie stosowane są również w kosmetyce na worki pod oczami w celu ich usunięcia i oczyszczenia skóry.
Ta zaskakująco prosta metoda leczy bardzo dużo dolegliwości:
– wyciąga toksyny z ciała,
– pomaga zwalczać infekcje,
– przynosi ulgę przy stanach zapalnych stawów, mięśni, przeziębień.
Kąpiele solne
Lecznicze kąpiele solne są elementem wspomagającym leczenie chorób układu ruchu (np. choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa), chorób skórnych (np. łuszczycy) oraz w rekonwalescencji po ciężkich chorobach czy także w stanach depresyjnych. Pomocne jest zarówno odpowiednie stężenie soli, jak i wpływ samej kąpieli.
Jak zrobić kąpiel leczniczą w domu?
Wystarczy, że do wanny wlejesz ciepłą wodę (mniej więcej do połowy objętości) wsypiesz 2-3 szklanki soli. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Najlepiej aby kąpiel trwała ok. 20 min. Nie opłukuj po niej ciała ani nie wycieraj się ręcznikiem – skóra powinna sama wyschnąć. Po zabiegu połóż się na ok. pół godziny.
Możesz jeszcze wzmocnić lecznicze działanie kąpieli dodając kilka kropli olejku eterycznego np. lawendowego (koi stres) czy eukaliptusowego (przeczyści drogi oddechowe).
Uwaga! Osoby z chorobami tarczycy, podczas leczenia onkologicznego, po zawale – nie powinny korzystać z inhalacji ani kąpieli solankowych.
Gorące okłady(kompresy) z soli – na zapalenie zatok i bóle pleców
Sól, dzięki zawartym w niej mikroelementom, ma działanie przeciwzapalne oraz oczyszcza z toksyn. Zadziała w ten sposób także wówczas, gdy zrobimy z niej gorący okład.
Jak zrobić okład z soli?
Wystarczy wsypać szklankę soli do lnianego woreczka (lub zwykłej bawełnianej skarpetki), zaszyć go lub zawiązać i ogrzać np. na patelni lub w piekarniku. Woreczek powinien być gorący, ale tylko do tego stopnia, żeby można było uchwycić go ręką i nie poparzyć się.
Jak stosować gorące okłady z soli?
Taki okład z soli możesz przykładać w obolałe miejsca np. na zatoki, okolice uszu (przy zapaleniu ucha) lub na plecy – gdy dokucza kręgosłup. Sól wyjątkowo długo emituje ciepło, które delikatnie rozluźnia obolałe mięśnie.
Możesz też delikatnie nacierać woreczkiem z solą kark, szyję czy plecy – to zastąpi klasyczny masaż ajurwedyjski. Kompres solny trzymaj aż do jego wystygnięcia, tj. około 15-20 minut. Możesz go wykorzystać ponownie około 4 razy. Potem sól stopniowo traci właściwości prozdrowotne i do woreczka trzeba wsypać świeżą porcję.
Solne okłady cieplne najlepiej stosuj wieczorem przed snem. A jeśli chcesz je wykonać w ciągu dnia, co najmniej godzinę po nich przebywaj w cieple i nie wychodź z domu.
Płukanki solne
Płukania solanką lub słoną wodą są często stosowane w chorobach górnych dróg oddechowych (płukanie zatok) oraz schorzeniach ginekologicznych (irygacje).
Oto jakie korzyści niesie za sobą oczyszczanie nosa i zatok:
– łagodzi stan zapalny błony śluzowej,
– umożliwia pozbycie się nadmiernej ilości zalegającej wydzieliny,
– udrażnia, a dzięki temu ułatwia oddychanie,
– usuwa wirusy, bakterie, grzyby, alergeny, kurz i inne zanieczyszczenia,
– nawilża błonę śluzową,
– jest wskazana także przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok.
Choroby zatok to nie jedyne dolegliwości, przy których oczyszczanie nosa daje korzystne efekty. Jest ono zalecane także u:
– alergików,
– osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach,
– osób przebywających w otoczeniu dużej ilości pyłów i innych zanieczyszczeń,
– kobiet w ciąży, u których w wyniku zmiany poziomu hormonów pojawił się nieżyt nosa,
– osób odczuwających suchość w nosie, również w okresie grzewczym, kiedy ogrzane powietrze jeszcze dodatkowo wysusza delikatną błonę śluzową nosa,
– pacjentów po operacjach nosa lub zatok – warto jednak w takich przypadkach skonsultować się wcześniej z lekarzem.
Płukanie zatok w domu może być regularnie stosowane również w celu utrzymania właściwej higieny nosa i zatok. Jeśli są one odpowiednio oczyszczone to sprawniej funkcjonują i tym samym lepiej chronią nas przed wnikaniem wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. W takim przypadku płukanie nosa i zatok można przeprowadzać 2 – 3 razy w tygodniu. Natomiast w razie choroby, alergii lub po zabiegach, zestaw do płukania zatok można wykorzystywać codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia.
Jak wykonać wodny roztwór do płukania zatok?
Należy połączyć sól i letnią (ok. 37°C) wodę (koniecznie przegotowaną) w proporcjach pół płaskiej łyżeczki soli na 1/2 litra wody.
W ginekologii solanki najczęściej stosowane są w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych. W zabiegach irygacji pochwy stosowana jest solanka o stężeniu 3-4% i temperaturze 37°C. Działanie solanki polega na zmniejszeniu stanu zapalnego, usunięciu patologicznej wydzieliny oraz poprawie ukrwienia śluzówek.
Inhalacje solankowe
Haloterapia w formie inhalacji jest skuteczna w najbardziej rozpowszechnionych chorobach układu oddechowego – astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc oraz alergicznego nieżytu nosa. Inhalacje solne można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
W aptece najprostszy inhalator (nebulizator) kosztuje ok. 100 zł. Warto go kupić, ponieważ będzie służył przez lata całej rodzinie do różnego rodzaju inhalacji. Do szklanki wody wsyp łyżeczkę soli i rozpuść ją – taka ilość roztworu wystarczy na kilka inhalacji. Wlej do pojemniczka solankę, włącz inhalator i wdychaj solną mgiełkę. Zabieg najlepiej powtarzaj raz dziennie przez tydzień.
Skarpetki z solą
Aby zwykłym skarpetom nadać właściwości lecznicze, należy cienkie bawełniane skarpetki przewrócić na lewą stronę i kilkakrotnie obrócić je w drobno zmielonej soli (pyłku solnym). Następnie trzeba je ponownie przewrócić i założyć. W celu dodatkowego rozgrzania stóp, połóż termofor wypełniony ciepłą wodą na stopy (lub przy stopach) i połóż się do łóżka. Pyłek solny w skarpetkach tworzy leczniczy mikroklimat i stymuluje refleksyjne punkty na stopach. Ten zabieg wzmacnia układ odpornościowy i poprawia ogólne samopoczucie. Jeśli do skarpetek dodasz odrobinę musztardy albo czosnku w proszku lub czerwonej papryki, efekt rozgrzania wzmocni się.
Koszula nasączona roztworem solnym
Koszula nasączona roztworem solnym oczyszcza organizm z nagromadzonych „brudów” w postaci toksyn oraz martwych komórek. Pradawni uzdrowiciele wierzyli, że choroby i wszelkie dolegliwości od chorego przechodzą na koszulę.
Zabieg ten stosuje się w leczeniu:
– różnych nerwic,
– neurastenii,
– wyczerpania nerwowego i fizycznego,
– przeziębień,
– padaczki.
Jak zrobić koszulę z roztworem solnym?
1.Przygotowujemy roztwór o dużym stężeniu soli (5-7 łyżek soli na 1 litr ciepłej wody).
2.Następnie moczymy koszulę w roztworze soli, wykręcamy i zakładamy.
- Kładziemy się do łóżka i dobrze się owijamy w koc lub kołdrę.
- Leżymy zawinięci do całkowitego wyschnięcia koszuli.
Zabieg należy wykonać na noc, przed pójściem spać. Rano ciało należy przetrzeć suchym ręcznikiem, aby sól się obsypała z ciała. Następnie ubieramy się w czyste ubranie.
Polecamy przetestować